Poznań. Około 300 osób protestowało przeciw wstrzymywaniu budowy odkrywki Ościsłowo

Ok. 300 górników i energetyków protestowało w czwartek w Poznaniu przeciw wstrzymywaniu decyzji o budowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Ościsłowo i przedłużającemu się postępowaniu w jej sprawie. „Nie dajmy się sterroryzować pseudoekologom” – postulowali.

W czwartek w Poznaniu odbyła się otwarta rozprawa administracyjna, podczas której swoje stanowisko prezentowali m.in. przedstawiciele górniczych związków zawodowych oraz zarządu kopalni.

Rzecznik prasowy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA Maciej Łęczycki powiedział PAP, że przedłużające się postępowanie w sprawie uruchomienia odkrywki węgla brunatnego Koźmin i Ościsłowo „spowoduje w przeciągu kilku lat drastyczny spadek wydobycia węgla dla Elektrowni Pątnów I, co jest oczywiście ściśle powiązane z koniecznością zamknięcia części bloków”. Jak dodał, w wyniku takiej sytuacji nastąpi konieczność zwolnień pracowników elektrowni oraz kopalni. „Brak zgody na rozpoczęcie przygotowań do eksploatacji złoża to katastrofa dla regionu konińskiego i całego województwa, ponieważ spowoduje poważny wzrost bezrobocia w województwie. W związku z tym górnicy i energetycy zdecydowali się na protest w centrum Poznania podczas trwania posiedzenia rozprawy administracyjnej w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczących wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo” – zaznaczył Łęczycki. Przed budynkiem, w którym odbywała się rozprawa, zgromadziło się ok. 300 górników i energetyków. Na przyniesionych transparentach napisali: „Nie zabierajcie naszym dzieciom chleba”, „Odkrywka Ościsłowo – rozwój górnictwa, najtańsza energia w naszych domach”, „Chcemy pracy, chcemy chleba”. „Ekolodzy wmawiają, że my jesteśmy całym złem Wielkopolski – oczywiście jest to nieprawda! Nie oddamy kopalni ekologom, pokażemy, że my też mamy siłę. Przyjechaliśmy do Poznania bronić naszych miejsc pracy. Jeśli nie dojdzie do otwarcia odkrywki Ościsłowo będziemy musieli z Konina wyjechać wszyscy!” – mówił do zgromadzonych Andrzej Mazur z Rady Pracowników PAK KWB Konin.

Przedstawiciele ekologów nie chcieli udzielić mediom komentarza w tej sprawie. Mieszkańcy okolic planowanej odkrywki podkreślali jednak, że uruchomienie kopalni będzie dla nich oznaczało straty m.in. w rolnictwie, wywołane wysychaniem wód gruntowych i degradacją gruntów rolnych. Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu Łukasz Dąbkowski powiedział PAP, że postępowanie jest złożone i skomplikowane, dlatego nie jest zaskoczony obocznością tak dużej grupy przedstawicieli mieszkańców, górników i energetyków. „Naszą rolą jest znalezienie zrównoważonego rozwiązania tej sprawy i doprowadzenie jej do końca. Sensem dzisiejszego spotkania jest wysłuchanie wszystkich stron, zgromadzenie materiału dowodowego (…) i będziemy procedować dalej. Wszystkie postulaty czy wnioski znajdą oczywiście swoje odzwierciedlenie w uzasadnieniu decyzji” – podkreślił. Dodał, że na tę chwilę nie jest w stanie określić, kiedy zostaną podjęte konkretne decyzje w sprawie odkrywki Ościsłowo.

Dziękujemy Wszystkim, absolutnie Wszystkim, którzy wzięli udział w manifestacji w Poznaniu, i swoją obecnością poparli nasze działania .

Celem naszej manifestacji było doprowadzenie do uruchomienia w najbliższym czasie odkrywki Ościsłowo.

Szczególne podziękowania kierujemy do: Waldemara Lutkowskiego – Wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych, Marka Gacka – Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA”, Krzysztofa Małeckiego – Przewodniczącego FZZ – Wielkopolski.

poznan

Oświadczenie Rady Pracowników oraz Organizacji Związkowych działających w PAK KWB Konin S.A.

Wyjazd integracyjny na termy do UNIEJOWA

Wyjazd integracyjny na termy do UNIEJOWA

NZZPRC „RUCH” KWB KONIN W KLECZEWIE S.A. organizuje w dniu 21 października 2016r

WYJAZD INTEGRACYJNY NA TERMY DO UNIEJOWA

W programie:

 1. Pobyt na basenach termalnych 3 godz.
 2. Biesiada w gospodarstwie agroturystycznym

Odpłatność: 80 zł od osoby

Zapisy z wpłatami od dnia 5 wrzesnia do 23 września
Decyduje kolejność zgłoszeń.

Tel. 609 587 972 lub 68-22
Wyjazd 21.10.2016r. z Kazimierza Bis. /Jaskółka/ godz.-7.40
Konin /wieża ciśnień / godz. 8.00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Wycieczka JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

Wycieczka JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

NZZPRC „RUCH” zaprasza w dniach 06-09 października 2016r na wycieczką

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

W programie:

 1. Zakwaterowanie w hostelu „JURAJSKI” Domaniewice
 2. 3 noclegi, 3 śniadania, 3 obiadokolacje
 3. W programie zwiedzanie: Jasnej Góry, Jury Krakowsko Częstochowskiej
  oraz Krakowa.
  (realizacja programu zależna od warunków pogodowych)

Odpłatność: 270 zł od osoby

Zapisy z wpłatami od dnia 5 września do 23 września.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Tel. 68-22 lub 609 587 972

Wyjazd 6 października 2016r. z Kazimierza Bis. /Jaskółka/ godz.-6.00
Konin /wieża ciśnień / godz. 6.20

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

ZAWODY WĘDKARSKIE

ZAWODY WĘDKARSKIE

NZZPRC „RUCH” KWB KONIN W KLECZEWIE S.A. organizuje:

ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO NZZPRC „RUCH”KWB KONIN

Zawody odbędą się w dniu 17 września o godz. 7:00 na łowisku u „ROBERTA” w Kleczewie.
Metoda dowolna (spławikowa lub gruntowa na 2 wędki).

Zapisy do dnia 12 września
Wpisowe: 20zł

Dojazd własny

Zbiórka nad zbiornikiem godz. 6:45

Zapraszamy

ZAWODY STRZELECKIE

ZAWODY STRZELECKIE

NZZPRC „RUCH” KWB KONIN W KLECZEWIE S.A. organizuje:

ZAWODY STRZELECKIE O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO NZZPRC „RUCH”KWB KONIN

Zawody odbędą się na Strzelnicy Myśliwskiej ZO Konin Potażniki w dniu 10 września 2016r. o godz. 9:00 w czterech kategoriach:

 • Dzieci od 10 do 13 lat
 • Juniorów od 14 do 17 lat
 • Seniorek
 • Seniorów

Zapewniamy ciepły posiłek.

Odpłatność :

 • dorośli 20zł
 • dzieci do lat 17 -10zł
 • dojazd własny

Zapisy do 5 września

Zapraszamy